Kilka lat temu poproszono mnie o tłumaczenie wystąpienia pewnej Amerykanki podczas konferencji zorganizowanej przez pewną polską organizację skupiającą przedstawicieli kadry zarządzającej oświatą. Było to moje pierwsze zderzenie z wystąpieniami publicznymi, jednak  na tyle silne by wywołać ciekawość związaną z występowaniem. Zaintrygowała mnie wtedy jedna rzecz: dlaczego niektóre osoby wywołują entuzjazm wśród słuchaczy, podczas gdy innym trudno jest skupić na sobie uwagę publiczności na dłużej. Efekt był taki, że zamiast słuchać tego, co mają do powiedzenia prelegenci, obserwowałam język ciała i gesty, jakie wykonują.

W wyniku obserwacji oraz artykułów na ten temat doszłam do jednego wniosku: większą uwagą cieszą się te osoby, które potrafią zbudować odpowiedni autorytet i wypadają wiarygodnie. Ogólnie rzecz biorąc, mówcy zyskiwali za każdym razem, kiedy swoją postawą sygnalizowali pewność siebie: uśmiechali się, utrzymywali kontakt wzrokowy ze słuchaczami lub wykonywali gesty podkreślające znaczenie ich słów. Tracili zaś, gdy wysyłali negatywne sygnały: wiercili się, odwracali wzrok, a ich gesty pozbawione były naturalności.

Jest wiele sposobów na to by zbudować swoją pewność siebie podczas prezentacji – wystarczy przyjrzeć się liderom i politykom występującym np. podczas debat telewizyjnych. Poniżej podaję kilka przykładów.

 

Ręce blisko ciała

Podobny obraz

Źródło: http://www.newsbusters.org/blogs/nb/noel-sheppard/2012/06/04/former-clinton-adviser-dick-morris-bill-clinton-does-not-want

We wczesnym okresie swojej kariery politycznej, Bill Clinton często był krytykowany za zbyt szerokie i zamaszyste gesty, które ujmowały mu wiarygodności. W wyniku pracy doradców do spraw wizerunku, polityk z czasem nauczył się je kontrolować, trzymając ręce w obrębie ciała, tzw. the Clinton box. Kontrolowanie ruchów dłoni stanie się o wiele prostsze gdy wyobrazisz sobie, że na wysokości twojej klatki piersiowej i brzucha znajduje się pudełko. Wszelkie gesty, jakie będziesz wykonywać powinny zmieścić się w tym właśnie pudełku, dzięki czemu zyskasz wizerunek osoby godnej zaufania.

 

Dłonie trzymające piłkę

Źródło: http://obamapacman.com/2011/06/unauthorized-steve-jobs-profile-documentary-tonight-cnbc-titans/hand-gesture-steve-jobs-interview/

Wyobraź sobie, że w twoich dłoniach znajduje się piłka do koszykówki. Gest ten sygnalizuje pewność siebie i świadczy o tym, że masz wpływ na bieżącą sytuację. Dosłownie tak, jakbyś trzymali argumenty w dłoniach. Gest ten często wykonywał Steve Jobs podczas swoich wystąpień.

 

Piramida

 

gest piramidy

Ludzi, którzy próbują ukryć swoje zdenerwowanie często zdradzają nerwowe ruchy dłoni. Ci, którzy czują się spokojni, trzymają dłonie nieruchomo lub wykonują umiarkowane gesty. Jednym sposobem na opanowanie niespokojnych dłoni jest trzymanie ich w pozycji piramidy, w której wszystkie palce się łączą i powstaje luka przestrzenna. Palce z obydwu dłoni powinny znajdować się w poziomie. Gest ten pokazuje, że jesteś godny zaufania i warto nawiązać z tobą współpracę. Dobrze jest, jeśli towarzyszy temu zrelaksowany wyraz twarzy, inaczej komunikować będziesz zadowolenie z siebie, a nie opanowanie.

 

 

Wnętrzne dłoni skierowane do góry

Źródło: http://gulfnews.com/atlantis-guest-list-revealed-1.143833

Taki gest sygnalizuje otwartość i uczciwość.  Gest ten często wykorzystuje Oprah Winfrey prowadząca talk-show The Oprah Winfrey Show, którą czasopismo Time zapisało na listę 100 najbardziej wpływowych ludzi XX wieku. Oprah cieszy się przy tym opinią osoby szczerze zainteresowanej rozmówcą, bez względu na to czy rozmawia z jedną osobą, czy przemawia do tłumów.

 

Wnętrzne dłoni skierowane w dół

Calming fears: President Obama did his best today to brace the tension that has arisen over the malfunctioning website where Americans are directed to sign up for national health insurance

Źródło: http://www.dailymail.co.uk/news/article-2470238/Obama-asks-people-sign-Obamacare-phone.html

Ten gest również może być postrzegany pozytywnie  – jako oznaka siły i asertywności. Barack Obama często stosował go próbując uciszyć entuzjazm wywołany swoimi słowami. Gestu tego nie należy jednak nadużywać, ponieważ jest on również kojarzony z dominacją, co może budzić niechęć i sygnalizować próbę udowodnienia swojej wyższości nad innymi.

 

Rozkrok

Postawa ciała często odzwierciedla stan emocjonalny ludzi. Stanie w rozkroku na szerokość ramion sprawia, że wyglądasz i czujesz się stabilnie. Pokazuje też, że kontrolujesz sytuację, co  kolei wpływa na twoją wiarygodność.

 

Czy zastanawiałeś się kiedyś ile podobnych gestów wykonujesz występując publicznie? Jeśli nie, nagraj swoje wystąpienie, a później obejrzyj je wyłączając dźwięk, obserwując wyłącznie to jak się zachowujesz. Jaka była twoja postawa i gestykulacja? Jak można to poprawić? Gotów jesteś ćwiczyć przed lustrem tak długo, aż wszystkie te ruchy staną się naturalne? Jeśli tak, to połowa sukcesu za tobą.

I pamiętaj, komunikacja niewerbalna prawdopodobnie nie wystarczy by zrobić z ciebie lidera, może jednak pomóc ci wypaść bardziej przekonująco w wielu sytuacjach.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s